Najnoviji videi
Recepti
Igre, igrice
Povezani članci
Zadnje vijesti
CMS sistem za zahtjevne korisnike
Zakon o dadiljama - Što je to obiteljsko čuvanje djece?

Već sigurno znate da je donesen Zakon o dadiljama. Što on točno donosi i što znači za vas roditelje?
Zakon definira način u uvjete rada za dadilje i to one koje brinu za djecu u domu roditelja, odnosno djece, te onima koje brinu za više djece u svom domu. Određeni su uvjeti kojima treba dadilja udovoljiti da bi bila osposobljena za obavljanje ovog posla, a ova druga skupina uskoro će dobiti propis o materijalnim uvjetima kojima mora udovoljiti dadilja koja skrbi o djeci u svom domu. Ovaj Zakon za dadilje znači da će konačno legalno moći raditi i uplaćivati si doprinose, a za roditelje znači da će konačno moći na legalan način koristiti usluge educirane dadilje i puno više od toga.
Još ćemo puno o ovome pisati budući da još mnogi detalji nisu propisani, a vjerojatno će se i mnogi problemi rješavati u hodu.
Za sada ćemo vas za početak upoznati s pojmom OBITELJSKO ČUVANJE DJECE .
Evo što smo o toj temi saznali u Hrvatskoj udruzi dadilja:
Obiteljsko čuvanje djece (OČD) je skrb o manjoj grupi djece u stambenom prostoru osobe (dadilje) koja je završila osposobljavanje za dadilje, studij predškolskog odgoja ili neki srodni studij. Dadilja se samozapošljava i kontinuirano stručno usavršava , a njezin rad se nadzire. Može raditi sama, ali i zaposliti pomoćnu ili drugu dadilju. Radno vrijeme je fleksibilno.
Kako OČD izgleda u zemljama EU i svijeta?
U zemljama EU i svijeta obiteljsko čuvanje djece je oblik organizirane društvene skrbi za djecu. Glavno obilježje im je skrb o djeci u obiteljskom okruženju, tj. u domu dadiljine obitelji. Pokrovitelj programa OČD obično je jedno od nadležnih ministarstava, lokalna samouprava sufinancira program na način na koji se obično sufinancira privatne vrtiće. Dadilje, ako zadovolje uvjete, otvaraju obrt, a za provedbu cijelog programa, nadzor i koordinaciju su zadužene licencirane agencije ili sama lokalna samouprava koja zapošljava odgovarajući kadar u tu svrhu i koji izdaju dozvole dadiljama. U nekim zemljama lokalna samouprava sama zapošljava osobe koje se odluče baviti OČD i pruža im potrebnu potporu.
Da biste se mogli okoristiti ovom novom opcijom, potrebno je da se vi, roditelji raspitate u lokalnoj samoupravi o tome koliko registriranih dadilja za Obiteljsko čuvanje djece ima na njihovu području, te da li su lokalna tijela spremna sufinancirati taj servis. To bi moglo značiti da Vas u konačnici dadilja neće koštati tako skupo, au nekim područjima neće biti puno skuplja od vrtića. Ukoliko se roditelji ne izbore za ovo pravo, problem bi mogao ostati neriješen, a našu djecu koja nisu upisana u vrtiće bi i dalje mogle čuvati privatne osobe bez ikakve osposobljenosti za taj posao i bez kontrole svog rada.
Foto: Office